Ahojte priatelia, čo viete o Urale? 😉🙂🙃
Ural – pohorie jedno z najstarších na svete.
Ural – dohodnutá hranica medzi Európou a Áziou.
A ja pridávam ešte…..že , rozbieha sa tam sociálny projekt jedinečný pre uralský región, ktorý získal podporu z Fondu prezidentských grantov.
Pre deti z centier sociálnej rehabilitácie alebo z náhradných rodín vrátane detí so zdravotným postihnutím vzniká farma „Budúcnosť detí“.
Budú sa tam zoznamovať s farmárčením: učiť sa, ako sa starať o zeleninovú záhradu a domáce zvieratá, pripravovať zdravé jedlo z toho, čo si vypestovali vlastnými rukami.
Na upravenom území vyrastie jabloňový sad, skleníky, stolárska dielňa, miesto pre tvorivé stretnutia detí i dospelých, vrátane budúcich opatrovníkov a adoptívnych rodičov. Počíta sa s vybavením miestností pre praktické školenie v oblasti pestovania húb, solenia zeleniny a rýb, údenia mäsa a výroby syra.
Teraz sa farma pripravuje na zimu, obnovili tam chátrajúci drevený kravín, zateplili ho, vložili nové okná, zaviedli kanalizáciu a vodovod. Budúci rok by mali prijímať deti.
Nedávno navozili úrodnú pôdu pre štyri šesťmetrové skleníky, ktoré sa postavia na jar.
Deti sa budú starať o zeleninu vo všetkých fázach – od semena po zber. A zatiaľ čo je zima, pripravili pre svojich budúcich „malých farmárov“ videá s jednoduchými kulinárskymi receptami, aby ich mohli sledovať na sociálnych sieťach a tešiť sa na svoju novú farmu. Na farme budú mať deti svojich mentorov a odborníkov, ktorí budú deťom individuálne stanovovať ciele a vyhodnocovať ich, rozvíjať talent a pod.
No povedzte, že je to krásne?
Verím, že i u nás sa začnú rozbiehať podobné sociálne projekty.
a na foto je ten starý kravín