My sa opierame o pojmoslovie odporúčané v medzinárodných rámcoch líderskou organizáciou International Association of Human-Animal Interaction Organizations (ďalej len IAHAIO), ako ich odporúča v dokumente The IAHAIO Definitions for Animal Assisted Intervention and Guidelines for the Wellness of Animals Involved.
Zastrešujúcim pojmom sú teda Intervencie s asistenciou zvierat (ďalej len „AAI„), pod ktoré patria metódy:
Terapia s asistenciou zvierat,
Edukácia s asistenciou zvierat,
Aktivity s asistenciou zvierat a
Koučing s asistenciou zvierat,
medzi ktorými sú značné rozdiely v zameraní, požiadavkách na prípravu a výkon, ako aj k v potenciálnych efektoch.
Na Slovensku sa súhrnne na všetky vyššie spomínané metódy používa pojem zooterapia, pri úzkom vymedzení, ak sa jedná len o zapojenia psa, je používaným súhrnným pojmom canisterapia, ak sa jedná o koňa hipoterapia a pod.
To má za následok potlačenie pochopenia jedinečných a špeciálnych cieľov, mechanizmov a potenciálnych úspechov, ktoré sa môžu dosiahnuť v jednotlivých metódach.
Odborník, ktorý vykonáva túto prácu by mal poznať jedinečnosť každej metódy ako aj jej limity.
Mal by poznať a jasne deklarovať možnosti i hranice, i to, ako je možné spolupracovať v interdisciplinárnych tímoch, aby bolo možné maximalizovať efektivitu pre každého jedinečného klienta či klientku s ich špecifickými potrebami a požiadavkami.
Tým sa zvýši i úroveň a zrozumiteľnosť ponúkaných služieb so zvieratami, tiež pochopenie rozdielnych úloh zvierat v rôznych metódach využívaných počas intervencií, a tiež sa zvýši úroveň poznania mechanizmov, na ktorých sú tieto metódy s asistenciou zvierat založené.