Canisterapie v psychiatrickej liečebni

Penta Hospitals Slovensko podporuje služby terapeutických psov pre ľudí, ktorých ťaží osamelosť, strach, depresia, úzkosti, tlak, bojujú s týmto typom bolesti a vyhľadali odbornú pomoc v psychiatrickej liečebni.

✔  Intervencia za asistencie psa (canisterapia) na psychiatrickom oddelení je veľmi potrebná a účinná metóda.

Na Slovensku organizácia 👉 Zvieratá a ľudia navzájom 👈spolupracuje s psychiatrickou liečebnou PENTA HOSPITALS SLOVENSKO.

Naše psy a odborný pracovník navštevujú pacientov raz týždenne na 60-minútové skupinové sedenia.

Pacienti sú v psychiatrickej liečbe: terapie, vzdelávanie a lekárska starostlivosť im pomáhajú pochopiť ich stav a vyrovnať sa s ním.  Psy podporujú terapiu.

✔  Hlavnými cieľmi našich stretnutí sú:

  • urobiť pacientov šťastnejšími,

  • budovať sebavedomie v sociálnom kontakte (najskôr so psom, potom psovodom a nakoniec zvyškom skupiny),

  • ukázať, že sú dôležití – pes ich rád vidí, psovod má čas sa s nimi porozprávať a postarať sa o ich pocity,

  • aktivovať ich na nejaké fyzické cvičenie – pohyb, prechádzka, cvičenie so psom,

  • trénovať niektoré kognitívne schopnosti (logické cvičenia).

Občas robíme aj malý prieskum. Pacienti odpovedajú na niekoľko otázok, jednou z nich je: „Máte prospech z canisterapie? Aké sú výhody?”

Odpovede sú zvyčajne nasledovné: „pokoj“, „zlepšenie nálady“, „relax“, „radosť“, „zábava“, „dobré emócie“, „lepšia nálada“, „humor“, „dobrá nálada“, „pozitívne emócie“ , „úsmev „, „zlepšiť môj duševný stav a dať veľa spokojnosti a zlepšiť pocity“,“ „malo byť viac ako raz týždenne „.

 

Nižšie si môžete pozrieť fotografie zo spomínaných služieb s aistenciou psa (canisterapií) s vyškolenými hosťujúcimi psami – borderkolie Čili (6 rokov) a  Ajo (5 rokov), ktoré v tejto nemocnici pracujú už 4 roky.

 
 
Zviera je ostrovom zdravého rozumu v zdanlivo šialenom svete. Priateľstvo s ním si zachováva svoje tradičné hodnoty a istoty. Či už je to pes, mačka, vták, ryba, korytnačka, môžete sa spoľahnúť, že zostane vždy vašim verným, blízkym, nesúťažným priateľom, bez ohľadu na to, čo dobré alebo zlé vám život prinesie. B.Levinson

Krátky popis