Canisterapie v psychiatrickej liečebni

ℹ️ Penta Hospitals Slovensko podporuje služby terapeutických psov pre ľudí, ktorých ťaží osamelosť, strach, depresia, úzkosti, tlak, bojujú s týmto typom bolesti a vyhľadali odbornú pomoc v psychiatrickej liečebni.

Penta Hospitals v Trebišove podporuje psychoterapiu, kde sú do terapeutického procesu zapojené zvieratá. ⬇️⬇️

Bachi a Parish-Plass (2016) definujú psychoterapiu za asistencie zvierat ako klinickú disciplínu, ktorá vychádza z akceptovaných princípov a cieľov psychoterapie. Zapojenie zvierat do terapeutického prostredia, vykonávané terapeutom, ktorý rozumie výhodám, ktoré prítomnosť zvierat môže priniesť (tie súvisia s tzv. ľudsko-zvieracou väzbou), môže tieto princípy rozšíriť a ešte viac podporiť terapeutický proces. Integrácia zvierat poskytuje možnosti byť viac vnímavý, fyzicky a emocionálne prítomný, pracovať na podkladových vzorcoch vzťahov, identifikovať vnútorné modely, spracovávať minulé vzťahové problémy a ponúkať adaptívne alternatívy. V podstate to znamená, že prítomnosť a interakcia so zvieratami v terapii môže pomôcť ľuďom lepšie porozumieť a spracovať svoje vzťahové vzorce, emócie a minulé skúsenosti a nájsť nové, zdravšie spôsoby, ako reagovať na situácie a budovať vzťahy.

🔵  Depresiu by sme mohli opísať ako komplexný psychiatrický stav charakterizovaný kombináciou fyzických symptómov, nestability nálady a kognitívnych deficitov.

🔵  Depresia je intenzívnejšia a chronickejšia ako bežné krátkodobé emocionálne reakcie a výkyvy nálady na každodenné životné výzvy a môže sa stať vážnym zdravotným problémom. Tento stav môže spôsobiť, že postihnutá osoba veľa trpí a má problémy s fungovaním doma, v práci a v škole.

🔵  Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (2020) zomiera ročne viac ako 700 000 ľudí všetkých vekových kategórií tak, že si vezmú život. 

🔵  Terapia za asistencie zvierat zahŕňa zapojenie trénovaných psov na uľahčenie pokroku pacientov smerom k terapeutickým cieľom.

🔵  Krátkodobé interakcie medzi pacientmi a trénovaným zvieraťom v štruktúrovaných aktivitách.

🎯 Vykonávame prax v psychiatrickej liečebni, kde poskytujeme programy podpory so psami,a študujeme dôvody, prečo môžu byť interakcie medzi ľuďmi a zvieratami prospešné.

Skúmame, ako takéto interakcie môžu podporovať sociálne vzťahy, vnútornú pohodu a neurofyziologické potreby, čo je dôležité najmä pre ľudí s príznakmi depresie, pretože často pociťujú silné odpojenie od ostatných.

Základom je považovať interakcie medzi ľuďmi a zvieratami v rámci našich podporných programov za komplexný proces, ktorý zahŕňa vzájomné posilňovanie vzťahov medzi tromi hlavnými účastníkmi: facilitátorom (často terapeutom), klientom alebo pacientom (osobou, ktorá potrebuje pomoc alebo terapiu) a zvieratami. Tento proces pomáha vytvárať a upevňovať pozitívne väzby a podporu medzi všetkými zúčastnenými.

Tieto vzťahy sú vzájomne obohacujúce, keďže sa medzi nimi odohráva výmena akcií a reakcií prostredníctvom spoločnej náklonnosti a pozornosti. Takáto interakcia môže pomôcť znížiť príznaky depresie u ľudí.

Jednoducho povedané, keď sa ľudia a zvieratá spájajú a vzájomne na seba reagujú, môže to pomôcť ľuďom cítiť sa lepšie, byť viac spojení so svetom okolo seba a znížiť ich depresívne symptómy.

✔  Programy podpory za asistencie psa na psychiatrickom oddelení sú veľmi potrebné a účinné.

Naše psy a odborný pracovník, s ukončeným vzdelaním canisterapie na UVLF v Košiciach, navštevujú pacientov raz týždenne na 60-minútové skupinové sedenia.

Pacienti sú v psychiatrickej liečbe: terapie, vzdelávanie a lekárska starostlivosť im pomáhajú pochopiť ich stav a vyrovnať sa s ním.  Psy podporujú terapiu.

✔  Hlavnými cieľmi našich stretnutí sú:

  • urobiť pacientov šťastnejšími,

  • budovať sebavedomie v sociálnom kontakte (najskôr so psom, potom psovodom a nakoniec zvyškom skupiny),

  • ukázať, že sú dôležití – pes ich rád vidí, psovod má čas sa s nimi porozprávať a postarať sa o ich pocity,

  • aktivovať ich na nejaké fyzické cvičenie – pohyb, prechádzka, cvičenie so psom,

  • trénovať niektoré kognitívne schopnosti (logické cvičenia).

Občas robíme aj malý prieskum. Pacienti odpovedajú na niekoľko otázok, jednou z nich je: „Máte prospech z canisterapie? Aké sú výhody?”

Odpovede sú zvyčajne nasledovné: „pokoj“, „zlepšenie nálady“, „relax“, „radosť“, „zábava“, „dobré emócie“, „lepšia nálada“, „humor“, „dobrá nálada“, „pozitívne emócie“ , „úsmev „, „zlepšiť môj duševný stav a dať veľa spokojnosti a zlepšiť pocity“,“ „malo byť viac ako raz týždenne „.

 

Nižšie si môžete pozrieť fotografie zo spomínaných služieb s aistenciou psa (canisterapií) s vyškolenými hosťujúcimi psami – borderkolie Čili (6 rokov) a  Ajo (5 rokov), ktoré v tejto nemocnici pracujú už 4 roky.

 
 
Zviera je ostrovom zdravého rozumu v zdanlivo šialenom svete. Priateľstvo s ním si zachováva svoje tradičné hodnoty a istoty. Či už je to pes, mačka, vták, ryba, korytnačka, môžete sa spoľahnúť, že zostane vždy vašim verným, blízkym, nesúťažným priateľom, bez ohľadu na to, čo dobré alebo zlé vám život prinesie. B.Levinson

Psychiatrickí pacienti, ktorí boli popísaní ako utiahnutí a málo reagujú, počas stretnutí so psami by sme popísali ako pozitívne reagujúci na terapeutického psa s úsmevom, objatím a rozprávaním.

Krátky popis