Restoratívna prax v rámci programov podpory s asistenciou zvierat

Restoratívna prax je prístup, ktorý sa zameriava na obnovu a posilnenie vzťahov medzi jednotlivcami a v rámci komunít po nejakom konflikte alebo nespravodlivosti.

Na rozdiel od tradičných metód, ktoré sa často zameriavajú na potrestanie, restoratívna prax sa venuje hľadaniu spôsobov, ako napraviť negatívne dôsledky konania a obnoviť súlad. Účastníci sú povzbudzovaní k otvorenej komunikácii, vzájomnému porozumeniu a spolupráci pre hľadanie riešení, ktoré vyhovujú všetkým zúčastneným stranám.

Tento prístup sa ukázal byť účinný nielen v oblasti práva, ale aj vo vzdelávaní, výchove a v rodinných, pracovných, ako aj sociálnych kontextoch.

Je to uznávaný sociálny model, ktorý podporuje efektívne zvládanie konfliktov a otvorenú komunikáciu, čo je základom pre udržanie psychologicky bezpečného prostredia.

V náročných výzvach a časoch konfliktu je to prax, ktorá berie ujmu a bolesť a dokonca aj traumu za problémy komunity, nie len patriace tým, ktorí sú bezprostredne zainteresovaní.

Restoratívna prax v programoch podpory so zvieratami predstavuje inovatívny prístup k pomoci mladým ľuďom v náročných životných situáciách. Naše zvieratá v týchto programoch vytvárajú pokojné, neodsudzujúce prostredie, kde môžu mladí ľudia v bezpečí reflektovať nad svojím konaním a pochopiť jeho vplyv na okolie.

V kontexte restoratívnej praxe môžu zvieratá slúžiť ako katalyzátory pre komunikáciu, empatiu a liečenie.

Prítomnosť a interakcia so zvieratami môže pomôcť vytvoriť bezpečné a podporné prostredie, ktoré uľahčuje otvorený a úprimný dialóg medzi zúčastnenými stranami. Zvieratá, najmä tie vycvičené pre terapeutické účely, môžu mladým zo zraniteľných a vyčleňovaných skupín pomôcť prekonať bariéry, ktoré bránia vyjadrovaniu emócií a zdieľaniu skúseností.

Restoratívny prístup je založený na transparentnom, otvorenom, úprimnom, ohľaduplnom a starostlivom dialógu.

Tento prístup sa sústreďuje na vynaloženie úsilia, aby sme si skutočne vypočuli jeden druhého a porozumeli jeden druhému, s cieľom vyriešiť problémy pochopením udalostí z pohľadu a skúseností iných, pričom berieme do úvahy potreby všetkých zúčastnených.

Ak skutočne „žijeme podľa toho, čo hovoríme“, spolupracujeme, učíme sa o sebe navzájom, rešpektujeme jeden druhého a oceňujeme rôzne názory, zistíme, čo máme spoločné, a na tomto základe budujeme vzťahy a spoločenstvo.

A čo robí restoratívnu prax jedinečnou a aké sú jej základné princípy?

Podstata restoratívnej praxe je jednoduchá a spočíva v tom, že ľudia sú šťastnejší, produktívnejší a pravdepodobnejšie urobia pozitívne zmeny vo svojom správaní, keď s nimi autority pracujú spolupracujúco, namiesto toho, aby na nich vyvíjali tlak na akciu alebo konali za nich.

Restoratívna prax je chápaná ako spôsob myslenia a bytia v spoločenstve.

Keď sa niečo „pokazí“ alebo nefunguje dobre, restoratívna prax poskytuje rámec na „opravu“ spôsobenej škody, napravenie situácie a budovanie vzťahov prostredníctvom spravodlivého a obnovujúceho procesu.

Restoratívna prax pracuje nielen reaktívne na opravu fyzickej alebo psychologickej škody, ale aj preventívne na budovanie vzťahov.

Preventívne funguje tak, že systematicky rozvíja a podporuje vzťahy, podporuje zapojenie a spojenie, buduje porozumenie a povedomie a pomáha rozvíjať empatiu a zodpovednosť medzi členmi spoločenstva. Budovanie, zlepšovanie a obnovovanie vzťahov medzi všetkými členmi školského prostredia je absolútne nevyhnutné pre vytvorenie silne prepojenej, rešpektujúcej, empatickej a funkčnej komunity.

Hoci konflikty sú súčasťou akýchkoľvek ľudských interakcií, restoratívna prax poskytuje rámec na zdravé zaobchádzanie s konfliktmi. Nejde o program, ale o prístup, ktorý je založený na rešpektujúcom, starostlivom a spolupracujúcom myslení.

Krátky popis

Zvieratá v našich programoch poskytujú mladým ľuďom v zložitých životných situáciách bezpečný priestor na reflexiu a pochopenie dopadu ich konania.