Intervencie s asistenciou psov sa v podmienkach Slovenskej republiky rozvíjajú už dve desaťročia.
Známe sú hlavne pod názvom canisterapia.
Realizujeme kurzy, ktoré ponúkajú systematizáciu poznatkov v oblasti intervencií so zvieratami ( s dôrazom na psov).
Obsahujú informácie, ktoré ponúkajú základy pre odborné, predovšetkým však efektívne a bezpečné využívanie týchto prístupov v praxi pomáhajúcich profesií (sociálna práca, špeciálna a liečebná pedagogika, andragogika, psychológia, ošetrovateľstvo, fyzioterapia a pod.)
Hoci pomáhajúca prax využíva k dosiahnutiu terapeutických cieľov rôzne spôsoby, ako tanec, hudbu, alebo výtvarné umenie a mnohé iné, vo zvieratami asistovaných intervenciách je týmto nástrojom „živé zviera“.
Práve tento fakt, zahrnutie živého zvieraťa, vyžaduje venovať pozornosť odbornej príprave.
Vzdelávanie zohráva v profesionalizácii zásadnú rolu.
Profesionálkou či profesionálom je človek, ktorý vykonáva danú činnosť s plným nasadením, ale rovnako aj s dostatočným odborným vzdelaním.
Hoci nasadenie, osobná angažovanosť v praxi v tejto oblasti na Slovensku je dostatočná, odborné vzdelanie v tejto oblasti zaostáva.
Intervenciám s asistenciou zvierat sa u nás výskumne venuje najmä Šoltésová (2013; 2014; Šoltésová a Bosá, 2016), tiež vysokoškolské štúdium v programe Canisterapie a Hipoterapie UVLF v Košiciach.
Nie každý však má možnosť, alebo záujem o celé štúdium.
Aj preto realizujeme kurzy odborného VDELÁVANIA zamerané na odbornú prípravu „canisterapie“.
Informácie v kurze sú z vysokoškolského vzdelávania predmetu Canisterapie, vyučovaného doc. PhDr. Denisou Šoltésovou, PhD. a informácií podľa pokynov IAHAIO (medzinárodnej asociácie, pod ktorú patria organizácie, ktoré sa venujú praxi,výskumu a/alebo činnosti zameranej na vzájomné pôsobenie ľudí a zvierat), ESAAT (Európskej spoločnosti pre terapiu pomocou zvierat-asociácie združujúcej organizácie zaoberajúce sa terapiou so zahrnutím zvierat, ktoré pracujú podľa najnovších metód a ktorých kvalita práce je na profesionálnej úrovni).